Mød os på HI-messen i Herning 30. sept.-2. okt. 2025
Få din gratis billet her

Fra havets horisont til industriens hjerte: Mød Andreas

BILA er en arbejdsplads med mange fagligheder og kompetencer, fordelt på mere end 10 lokationer rundt om i hele landet. Mange arbejder på Mors, men det er langt fra alle, som har deres daglige gang på øen. I dette indslag vil du møde Andreas, der er Software Engineer i BILA.


Mød Andreas Skjold

 

Siden september 2021 har Andreas Skjold haft sin daglige gang på BILA Mors, hvor han i sin tid startede som softwareprogrammør.

 

I dag er Andreas’ arbejde dog blevet mere et blækspruttearbejde. Teknisk set sidder Andreas ikke som softwareprogrammør længere. Han er nemlig hoppet over i dokumentationsafdelingen, hvor han skal stå for at udvikle en standard for vores dokumentationspakker.

 

Andreas’ dage er aldrig ens, for samtidig med sit arbejde i dokumentationsafdelingen hjælper han også til med software og andet dokumentationsarbejde. Én dag kan foregå med at være i Rumænien som programmør for at hjælpe med projekter, hvor en anden bruges på at indhente information til udviklingen af en standard for dokumentation. Men uanset opgaven er Andreas i sit es, når han udvikler.

En af de ting, Andreas sætter mest pris på ved sit arbejde, er især det gode kollegiale fællesskab og den gode sparring med hinanden internt i BILA.

 

”Jeg kan godt lide, at vi altid har plads til en uformel snak iblandt kollegaerne. Derudover kan jeg godt lide at spise frokost med mine kollegaer. Det er rigtig hyggeligt. Det er rigtig dejligt, at vi er så gode til at hjælpe hinanden internt i BILA, når man har brug for information, input eller sparring. Det betyder rigtig meget. Det er egentlig det, jeg sætter mest pris på. Vi har hver især helt enormt mange kompetencer, og vi kan ikke være eksperter i alting. Så det at kunne trække på andres kompetencer er bare alfa og omega,” fortæller Andreas.

 

Hos Andreas finder du også en bred kompetenceprofil. Egentlig er Andreas uddannet maskinmester og styrmand, men han kom hurtigt frem til, at livet til søs med en paralleltilværelse til alle, han kendte, ikke var noget for ham. Da han kom i land, startede Andreas derfor som underviser inden for automationsteknikeruddannelsen, hvor hans interesse for automation for alvor tog form – en interesse, der allerede startede under hans maskinmesteruddannelse. Derfra startede Andreas’ rejse mod at blive programmør.

 

Lidt om Andreas

 

Når arbejdsdagen er forbi, er der gang i den hjemme i Glyngøre. Her bor Andreas med sin kæreste og deres to små børn, og resten af dagen går derfor med at hygge med familien. Hvis Andreas skal lave lidt for sig selv, og der er tid til det, kan han godt lide at dyrke alle former for sport, spille brætspil, computer og læse bøger, han bliver klogere af.

Vil du gerne have et arbejdsliv i en verden fyldt med automation og robotter? Gå på jagt i vores ledige stillinger og find dit næste drømmejob. 

 


 

Har du spørgsmål til en stilling,

ansættelsesprocessen eller BILA

som arbejdsplads? Send os en besked

og så tager vi fat i dig hurtigst muligt. 

Når du udfylder formularen accepterer du samtidigt, at vi må opbevare dine oplysninger i henhold til vores privatlivspolitik.